Perfekcyjne Święta…nie istnieją.

Od kilku tygodni media bombardują nas filmami, reklamami i zdjęciami, które utrzymane są w świątecznej konwencji (patrz, załączona przeze mnie fotografia). To przede wszystkim dzięki nim wiemy jak udekorować dom na święta, jak powinien być nakryty stół i jak ozdobić choinkę, jak upiec idealny makowiec, jak zapakować prezenty, jaką włożyć sukienkę i jak upiąć włosy. W reklamach i na zdjęciach wszystko jest czyste, błyszczące, wszystko do siebie pasuje. Poprzeczka wisi naprawdę wysoko.  

Nareszcie Święta są tuż za rogiem i teraz wystarczy już tylko posłuchać tych wszystkich dobrych rad i próbować odtworzyć ten magiczny klimat w swoim domu. Ale od początku wszystko idzie nie tak, jak powinno. Świerk wygląda jakby zjadł go jakiś owad, wieniec za nic nie chce się trzymać drzwi, obrus ma plamę z zeszłego roku (jak mogłaś o niej zapomnieć?), sernik właśnie na twoich oczach upada, a ty nie zdążyłaś się nawet umówić do fryzjera. 

Masz łzy w oczach, bo przecież miało być tak pięknie. Naprawdę się starałaś, żeby wszystko było tak, jak w tym programie, w którym dom zdobił najlepszy stylista wnętrz (w dodatku z nieograniczonym budżetem), karpia piekł szef kuchni z jakiejś eleganckiej restauracji, sukienkę wybrała znana stylistka, a włosy upiął sam mistrz Maniewski. 

A może, zamiast próbować dążyć do wykreowanego ideału i zapętlać się w przedświątecznym stresie, lepiej przypomnieć sobie, że Święta to przecież nie jest konkurs na najładniej oświetlony dom i na najwyższą choinkę, że w Święta nie chodzi o rywalizację, ale o to, żeby być. Tylko i aż tyle. Więc bądź. 

Nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Spędź trochę czasu ze swoimi bliskimi. Zamiast piec kolejne ciasto, usiądź na chwilę obok swojego męża i podziękuj mu za choinkę, przeczytaj dzieciom jakąś starą baśń, na przykład “Dziewczynkę z zapałkami” i wzruszcie się razem nad historią małej dziewczynki. Wspólnie spędzony czas jest ważniejszy niż bombki, serniki i obrusy. 

Bądź dla siebie łagodna i dobra w te Święta. Być może to będzie najlepszy prezent, jaki możesz sobie dać. 

Wesołych Świąt!

Nela 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *