gardło

Głos ma znaczenie.

Głos bywa różny. Donośny jak dzwon albo łagodny jak balsam. Piskliwy i denerwujący jak brzęczenie komara, albo dźwięczny jak trel skowronka. Głos może być niski i seksowny, albo zupełnie przeciwnie – wysoki i irytujący.

Kiedy mówienie boli!

Jeśli nie jesteś piosenkarzem, aktorem albo przynajmniej dziennikarzem radiowym, to z pewnością niewiele o nim myślisz. Przyznaję, że ja też, dopóki go nie straciłam, niespecjalnie się nim przejmowałam. W moim przypadku było tak, że zbagatelizowane przeziębienie (i przemęczenie) przeszło w infekcję gardła i oto pewnego dnia okazało się, że zwykłe przełykanie i mówienie sprawia fizyczny ból. Zapalenie gardła może mieć różne źródła – wirusy, grzyby, bakterie – i może zdarzyć się każdemu, choć najczęściej przytrafia się dzieciom. Zwykle w leczeniu zaleca się oszczędny tryb życia, środki przeciwbólowe i tabletki do ssania. Ja stosowałam wspomagająco spray do gardła ze srebrem koloidalnym. Aplikowałam go zgodnie z zaleceniami producenta czyli  3 razy dziennie po 3 dawki. Najważniejsze było dla mnie to, że srebro koloidalne działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, więc nie musiałam się zastanawiać jakie jest źródło mojej choroby. Poprawę czułam natychmiast! Spray nawilżał gardło, a mięta łagodziła ból.

Powrót do zdrowia zajął mi kilka dni, ale ci, którzy mnie znają i wiedzą, ile kosztowało mnie to kilkudniowe milczenie. Jeśli ktoś, kto uwielbia gadać, traci głos i nie może powiedzieć tego, co akurat pomyśli,  to jest to na pewno jakiś osobisty dramat. Nie chciałabym tego drugi raz przechodzić, więc zgodnie ze starą lekarską maksymą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, postanowiłam lepiej zadbać o głos na co dzień. 

Jak dbać o głos? 

  1. Pij dużo wody i nawadniaj organizm. 
  2. Nie pal i unikaj palaczy. Twój głos nie znosi dymu papierosowego, tak samo jak  alkoholu (nie przesadzaj z płynami do płukania ust) i kofeiny. 
  3. Jeśli możesz kup nawilżacz powietrza. 
  4. Jeśli jesteś przeziębiona oszczędzaj siebie i swój głos. 
  5. Ćwicz. Ćwiczenia fizyczne wzmacniają mięśnie, będziesz mieć lepszą postawę, lepiej oddychać i zaczniesz mówić pełnym głosem. 
  6. Jeśli pracujesz głosem, bo jesteś na przykład nauczycielem, oszczędzaj swoje narzędzie pracy i nie mów w czasie przerw.
  7. Nie krzycz i nie mów szeptem – w obu przypadkach nadwyrężasz głos. 

Zwykle nie lubimy naszego głosu, niechętnie słuchamy jego nagrań. Jednak, ale niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie, głos jest naszą wizytówką. Głos nas określa. Głos po prostu ma znaczenie (nie tylko w czasie wyborów). 

Nela

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *